Bazı tarihi binaların restorasyonu sırasında çıkan yangınlara ve alınan tedbirlere ilişkin

25 Mayıs 2012 Cuma

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul GÜNAY tarafından yazılı olarak yanıtlanması gereğini saygılarımla arz ederim.

 

Aykan ERDEMİR

 Bursa Milletvekili

 

Bakanlığınız döneminde tarihi eserlerin restorasyon çalışmaları sırasında çıkan çok sayıda yangında kültür varlıklarımız büyük zararlar görmüş ve bu olaylar kamuoyunda büyük tepki çekmiştir. Restorasyon çalışmaları sırasında çıkan yangınlarda Haydarpaşa Tren Garı’nın çatısı (2010), Mimar Sinan’ın Tophane’de bulunan eseri Kılıç Ali Paşa Camii (2011) ve Beyazıt Camii’nin külliyesinde bulunan tarihi Hünkar Kasrı (2011) hasar görmüştür. Son olarak 23 Mart 2012 tarihinde Bursa’nın Karacabey ilçesinde bulunan 535 yıllık Ulucami yine restorasyon çalışmaları sırasında çıkan yangın sonucunda neredeyse tamamen yanmıştır. Konuyla ilgili basına yaptığınız açıklamada görüşlerinizi “Restorasyon çalışmalarını yapan arkadaşların çok daha dikkatli olması ve bunları denetleyen kurumların da daha dikkatle denetlemesi gerekiyor. Tarihi eserleri en fazla fiyat kırana vermenin çok doğru bir yöntem olmadığını, başka önlemler almak gerektiğini de bu vesileyle anlıyoruz.” şeklinde ifade ettiniz.

Bu bağlamda;

1.    Restorasyon kapsamına alınan Haydarpaşa Garı’nda 2010 yılında meydana gelen yangından sonra benzeri olayların bir daha yaşanmaması için Bakanlığınızca hangi önlemler alınmıştır?

2.    Restorasyon kapsamına alınan Mimar Sinan’ın eseri Kılıç Ali Paşa Camii'nde2011 yılında meydana gelen yangından sonra benzeri olayların bir daha yaşanmaması için Bakanlığınızca hangi önlemler alınmıştır?

3.    Restorasyon kapsamına alınan Beyazıt Camii’nin külliyesinde bulunan tarihi Hünkar Kasrı’nda2011 yılında meydana gelen yangından sonra benzeri olayların bir daha yaşanmaması için Bakanlığınızca hangi önlemler alınmıştır?

4.    Karacabey’deki Ulucamii’nin restorasyonu öncesinde yaşanan çok sayıda yangın nedeniyle Karacabey’deki Ulucamii’nin restorasyon projesinin başlangıcında Bakanlığınızca hangi önlemler alınmıştır?

5.    Karacabey’deki Ulucamii’nin restorasyonu sırasında Bakanlığınızca herhangi bir denetim faaliyeti yürütülmüş müdür? Eğer denetim yapıldıysa, hangi sonuçlara ulaşılmıştır?

6.    Karacabey’deki Ulucamii’nin restorasyonu sırasında meydana gelen yangının nedenlerinin ve sorumlularının aydınlatılması için Bakanlığınızca hangi çalışmalar yürütülmektedir?